Dolci - Torty

KRÓLOWA BEZA W ESKORCIE MASCARPONE

Beza zawsze kojarzyła mi się tylko z dzieciństwem. Jednak tamte były słodkim ulepkiem, który się ciągnął. Smak wczesnych lat 90tych i w dodatku niezbyt wykwintny. Ba! To po prostu były skorupki cukru, których nie dało się zjeść.

Dziś beza weszła na salony i króluje wśród innych tortów, zachwycając swoją lekkością jak na primę balerinę przystało. Beza Pavlova lub też Pawłowa zdominowała lady cukiernicze i menu restauracji. Jest doskonałą alternatywą dla tych, którzy nie chcą bawić się z biszkoptowymi tortami.

SKŁADNIKI

Beza
6 białek – ważne, aby były podobnej wielkości i w temperaturze pokojowej
300 gr drobnego cukru

*Zasada jest prosta – na 1 białko przypada 50 gram cukru. Jeśli chcecie mniejszą bezę, użyjcie tylko 4 białek. Średnica z 6 jajek wyniosła ok. 23 cm.

Krem
250 ml śmietanki kremówki
250 gr serka mascarpone
3 łyżki cukru pudru

Sos (bardziej na oko)
100 gr malin
100 gr jagód/truskawek
1 łyżka cukru pudru
sok z połowy cytryny

PRZYGOTOWANIE
Zacznijmy oczywiście od przygotowania sobie miejsca, odrysowania na papierze do pieczenia dwóch okręgów o średnicy około 23 cm. Jeśli robisz mniejszą bezę, możesz odrysować oczywiście mniejszy okrąg. Do tego wszystkiego załączamy energetyczną playlistę, bo ubijanie białek to niezłe cardio dla Twoich bicepsu. Możemy również postawić na klasyczne jezioro łabędzie, które przeniesie nas w lata świetlności baletu.
Ja podzielę się z Wami moim kawałkiem do ubijania białek:
Ben Pearce -What I might Do.

Białka ubijamy na sztywną pianę w metalowym garnku lub naczyniu (nie używaj do tego plastiku, zabraniam wręcz). Jeśli zauważysz, że robi się już nam puszysta piana – zacznij dodawać cukier. Ubijaj białka na 3 biegu, aby proces ten dochodził wolniej niż w turbo przyspieszeniu. (Jeśli masz mikser planetarny to użyj 2 biegu i dopiero po 6 minutach zacznij dodawać cukier) Ważne jest, aby dodawać cukier łyżka po łyżce, cały czas miksując. Niektórzy dodają soli do białek, aby szybciej ubić. Faktem jest, że nie pomaga to w ubijaniu, ale również nie przeszkadza. Wiadomo jednak, że w kuchni potrzebna jest magia, więc można dodać szczyptę soli, by zaczarować ubijanie. Gdy dodasz cały cukier, to jeszcze daj sobie 2 minutki miksowania, aby cukier całkowicie się rozpuścił i dokładnie wymieszał z białkami. Beza jest gotowa gdy będzie ślicznie połyskiwać, a na wierzchu robią się wzory. Bezę uformuj na dwa blaty. Dół zrób grubszy i wygładź go, aby miał podstawę jak tort. Ważne jest aby ścianki były troszkę wyższe od środka, by wypełnić ją kremem. Górę uformuj tak, aby wyglądała figlarnie jak chmurka. Beza szybko łapie wilgoć, dlatego nastaw piekarnik wcześniej, aby od razu włożyć ją do suszenia. Piekarnik ustaw na 120 stopni i pozostaw ją na 3 h. Jeśli zauważysz, że beza od góry łapie brązowy kolor, przypala się, zmniejsz o trochę temperaturę piekarnika. Po upieczeniu pozostaw ją tam, aż wystygnie.

A teraz szybki krem.
Mascarpone wymieszaj z cukrem pudrem. Śmietanę ubij na sztywno. I pamiętaj o kolejności dodawania – co do czego. Śmietanę dodaj do mascarpone i wymieszaj delikatnie, aż powstanie jednolita masa.

Czas na sos
Owoce na nasz sos zagotuj z cukrem pudrem. Spróbuj oczywiście czy jest on lekko kwaśny, by trochę podbić smak naszej cukrowej bezy. Przecieramy go przez sitko i gotowe.
Jeśli wyda Ci się bardzo słodki, możesz dodać skórki z cytryny i dodać soku z cytryny – moderując cały czas jego smak. Można dodać go na krem lub polać wierzch bezy. Można również polać talerz, przed samym podaniem.

Dekoracja
Wyłóż krem na dolny blat bezy, zostawiając go trochę na górę, by przymocować do niego nasze owoce. Możesz polać sosem nasz krem. Drugi blat bezy kładziemy na wierzch. Nałóż krem i udekoruj owocami, listkami mięty. Deser szybko łapie wilgoć, dlatego jeśli goście nie zjedzą całego tortu od razu, to nasza beza na następny dzień nie będzie już tak piękna (niestety), ale nie zmienia to faktu, że będzie oczywiście pyszna. Będzie. I to tak samo jak dnia poprzedniego.

Wróć