Dolci - Torty

7 trendów we florystyce ślubnej na 2021 rok

Kwiaty są nieodłącznym elementem każdego ślubu i wesela. Studio kwiatowe „Dzikie Wino” przygotowało listę siedmiu trendów, które pojawią się w wystrojach florystycznych w 2021 roku. Część z nich pojawiała się już
w poprzednich latach, inne są z nami od niedawna.

Bukiet ślubny, kompozycje na stoły, kwiat do butonierki – to tylko część elementów oprawy florystycznej.
Tworząc koncepcję spójnej dekoracji zwykle stawia się na motyw przewodni i dodatki, pojawiające się
w większości części składowych kwiatowego wystroju.

Styl glamour

W stylu glamour, popularnym od kilku sezonów, stawia się przede wszystkim na elegancję. Kolory, które dominują w kompozycjach to biel i pudrowy róż. Często pojawiają się złote i srebrne dodatki, a także drobne kryształki.

Kwiatami, które najczęściej zobaczymy w kompozycjach w tym stylu  są róże, hortensje, goździki, piwonie, storczyki, a także anturium. Ułożenie kwiatów jest bardziej geometryczne niż w innych stylach. Podążając za florystycznymi skojarzeniami, ze względu na klasyczny kształt i elegancję, bardziej przypominają proste, lecz wysublimowane formy ogrodu francuskiego niż swobodę ogrodu angielskiego.

Tworząc koncepcję wystroju florystycznego zawsze należy brać pod uwagę wnętrze, w którym odbędzie się wydarzenie. Przyjęcia weselne w tym stylu najczęściej odbywają się w salach o klasycznym wystroju
i stonowanej kolorystyce. Z naszych obserwacji wynika, że przeważają one w województwie śląskim, co jest jednym z powodów wybierania przez młode pary właśnie stylu glamour.

Eukaliptus jako motyw przewodni

Eukaliptus jest nie tylko wdzięcznym elementem przybrania do bukietów. Stał się również popularnym motywem przewodnim. Jego struktura, matowy kolor i dostępność różnych odmian sprawia, że pasuje zarówno do kompozycji w wydaniu glamour, jak i takich, w których przeważają polne kwiaty.

Niektóre elementy, jak wianki bądź kompozycje na ławki w kościele, mogą być wykonane wyłącznie z eukaliptusa. W wiązankach czy kompozycjach na stoły zwykle będą mu towarzyszyć delikatne kwiaty, jak eustoma, piwonia, hortensja czy ostróżka. Eukaliptus znakomicie sprawdzi się również w dekoracjach zawieszanych nad stołami, np. na belkach lub żyrandolach.

Jest on na tyle uniwersalny, że jego liście można również wykorzystać, obsypując nimi parę młodą po wyjściu
z kościoła. Można go dodać również do kwiatu umieszczanego w butonierce Pana Młodego, choć bardziej przywiązani do klasycznej elegancji postawią na jednego, białego goździka.

Ślub w plenerze, podest taneczny i strefa relaksu

Jako że zasady dotyczące obostrzeń będą się zapewne zmieniać, zależnie od konkretnego miesiąca, część par w tym roku postawi na mniejsze przyjęcia. Wiele z nich odbędzie się w plenerze. To kolejny trend, który będzie „rósł” w tym roku.

To nieco mniej formalna opcja, gdzie spokojnie mogą pojawić się leżaki. Nie może również zabraknąć tańca, dlatego też na przyjęciach będą się pojawiać podesty taneczne, w rozmiarach dostosowanych do liczby gości. Studio kwiatowe „Dzikie Wino” ma swojej ofercie podest w trzech rozmiarach. Jest on wykorzystywany nie tylko jako podest taneczny, ale także jako strefa relaksu z czterema siedziskami, na których umieszczane są także kompozycje kwiatowe.
Przeczytaj także nasz artykuł jak się przygotować do ślubu w plenerze.

Styl boho i suszone kwiaty

Boho to styl kojarzony ze swobodą, efemerycznością i bohemą artystyczną, a także sentymentem do lat 60 i 70. Dlatego też dominują tutaj kompozycje luźniejsze o mniej regularnej formie w kolorach pastelowych
i bieli z zielenią. Styl ten często wybierany jest przez pary organizujące wesela w plenerze, a także w vintage’owych przestrzeniach zaadaptowanych do przyjęć.

Kwiatami, które najczęściej zobaczymy w dekoracjach w tym stylu są piwonia, jaskier, ostróżka, eustoma, anemon czy dalia. Wśród dodatków pojawi się dużo zieleni, traw pampasowych i suszonych roślin.

To co kojarzy się ze stylem boho to także delikatność. Nieregularność formy i nieco rozmyte kształty przywodzą na myśl impresjonistyczne krajobrazy.

fot. Her.photographer

Kolor cytrusowy jako przewodni

Był bardzo popularny w pierwszej dekadzie XXI wieku. Teraz wraca, choć oczywiście techniki wykonania kompozycji różnią się od tych sprzed ponad dekady. Pojawiał się w naszych realizacjach już w zeszłym roku.

Jest intensywny, ale kojarzy się też z latem i słońcem. Ta wizualna zaczepność z jednej strony zwraca uwagę,
a z drugiej wspaniale kontrastuje choćby z zielonym przybraniem w bukiecie ślubnym. Stawiając na cytrusowy najczęściej wykorzystamy frezje, róże, jaskry i alstromerie, tulipany, kraspedie, nawłoć i cynię.

Kolor burgundowy jako przewodni

Kolor burgundowy kojarzy się z winem, elegancją i wieczorowymi kreacjami. Jest wykorzystywany bardzo często w dekoracjach w stylu glamour. Znakomicie łączy się ze złotem. Świetnie sprawdzi się również w kompozycjach jesiennych, np. w połączeniu z matowym eukaliptusem.

Kwiaty o wyraźnie szlachetnej, aksamitnej strukturze płatków znakomicie spełnią swoje zadanie; Cantadeskia, dalia, piwonia, róża, goździk, minigoździk w kolorze burgundowym.

Kolory ziemi

Najczęściej pojawiają się jesienią pod koniec sezonu ślubnego. Dominują tutaj ciepłe kolory, kwiaty w kolorach beżu, brązu, rudości i raczej luźne kompozycje. Znakomicie sprawdzają się w stylu boho.

Kwiaty wykorzystywane w takich kompozycjach to dalie, proste, storczyki czy anturium. Jako dodatki służą susz egzotyczny, waks, bawełna i wspominane trawy pampasowe.

Trendy trendami, trzeba jednak pamiętać, że to wyłącznie do Was należy decyzja o motywie przewodnim i dodatkach na Waszym wymarzonym ślubie i weselu.

Studio kwiatowe „Dzikie Wino” powstało w 2001 roku. Miłość do kwiatów przechodzi u nich z pokolenia na pokolenie. Kilkuletni staż w USA oraz lata pracy w Polsce pozwalają na doskonalenie umiejętności, a trendy florystyczne nie są im obce. Dbają o to, by studio było miejscem z wyjątkową atmosferą i artystyczną duszą.

Wróć